تماس با ما

پرسشهای متداول

کاربرد شمارههای حروفی

سیمکارتهای موجود

صفحه اصلی

   

پرسشهای متداول و پاسخ آنها

در این قسمت پرسشهایی كه معمولا در رابطه با شماره‌های حروفی برای افراد پیش می‌آید همراه با پاسخ آنها درج شده است. در صورتی كه پاسخ پرسش خود را در این قسمت نیافتید، با ما تماس بگیرید.

پرسش: شماره حروفی یا فون واژه به چه معناست؟

پاسخ: فون واژه یا شماره تلفن حروفی یعنی اینکه شماره تلفن را به جای عدد، با حروف بیان کنیم. فرض کنید شخص یا شرکتی، شماره تلفن خود را مثلا به صورت 0912Tarbiat بیان می‌کند. شما اگر گوشی معمولی دارید باید نگاه کنید و ببینید هر حرف روی جه عددی قرار دارد. در این مورد T یعنی 8، حرف a یعنی 2، r یعنی 7، و الی آخر. بنابراین، 0912Tarbiat یعنی 09128272428. در بسیاری از گوشیهای جدید مانند آیفون یا سامسونگ گلکسی، حتی اگر شماره را به همان صورت حروفی نیز وارد کنید گرفته میشود (حتی اگر قبلا در گوشی ذخیره نشده باشد). اینجا و اینجا را ببینید.

پرسش: این چه فایدهای دارد؟ بهتر نیست شماره به همان صورت عددی بیان شود؟

پاسخ: شماره تلفن حروفی یا فون واژه دو امتیاز بسیار مهم دارد. یکی اینکه هرگز فراموش نمیشود. شرکتهای بسیاری وجود دارند که سالانه میلیونها یا میلیاردها تومان هزینه میکنند تا شماره تلفن آنها در ذهن مخاطبان ماندگار شود. با شماره حروفی به راحتی میتوان به چنین مقصودی رسید.

امتیاز دوم اینکه منحصر به فرد است، یعنی مثلا بین همه شرکتهای کامپیوتر، فقط یک شرکت میتواند مالک خط 0912Rayaneh باشد.

اصولا علت اینکه شماره تلفنهای رند گرانتر از شمارههای عادی هستند چیست؟ یکی اینکه شمارههای رند کمیابتر از شمارههای عادی هستند و دوم اینکه به خاطر سپردن آنها راحتتر است. فون واژه ار هر دو جهت رتبه بالاتری دارد. اولا از بسیاری از شمارههای رند راحتتر به یاد میماند. ثانیا کاملا منحصر به فرد است، یعنی در هر پیش شماره، فقط یکی وجود دارد.

البته با توجه به کمیاب بودن شمارههای حروفی، شمارههای عددی کماکان جایگاه خود را حفظ خواهند کرد. مثلا بین میلیونها نفر که نام آنها محمد است، فقط یک نفر میتواند مالک 0912Mohamad باشد، بقیه باز هم باید شماره رند عددی بخرند. بین هزاران شرکت کامپیوتر، فقط یکی میتواند شماره 0912Rayaneh را بخرد، بقیه باز هم ناچار از خریدن شماره رند عددی خواهند بود.

پرسش: در کنار هر عدد بر روی گوشی تلفن سه یا چهار حرف انگلیسی نوشته شده است. مثلا در کنار عدد 4، حروف G و H و I وجود دارند. آیا 4 معادل کدام یک از این حروف است؟

پاسخ: در شمارههای حروفی، A و B و C هر سه به معنای 2 هستند. D و E و F هر سه به معنای 3 هستند، و به همین ترتیب.

پرسش: آیا مثلا برای زدن B باید دو بار دکمه 2 را فشار دهیم؟

پاسخ: خیر، در شمارههای حروفی، هر حرف لاتین به معنای یک بار فشار دادن دکمه مربوطه است. A و B و C هر سه به معنای دکمه 2 هستند (یک بار). D و E و F هر سه به معنای دکمه 3 هستند (یک بار). این یک استاندارد بینالمللی است که در جهان به نام phoneword معروف است و در ایران «فون واژه» نامیده شده است (در گوگل جستجو کنید). این استاندارد که گاهی T9 نامیده میشود حتی در گوشیهای هوشمند به صورت خودکار پیاده شده است. اینجا را ببینید.

پرسش: از کجا معلوم میشود که مثلا 2 معادل A است یا B یا C؟

پاسخ: شماره حروفی روشی برای پیدا کردن شماره از روی حروف است و نه برای پیدا کردن اسم از روی شماره. شما هیچوقت به کسی نمیگویید شماره موبایل من 09123277423 است، حالا حدس بزن نام من چیست! بلکه مثلا میگویید شماره موبایل من 0912Farshad است، حالا شماره من را بگیر. طرف مقابل با دیدن F دکمه 3 را فشار میدهد و با دیدن A دکمه 2 را. با دیدن R دکمه 7 را فشار میدهد و با دیدن S نیز مجددا دکمه 7 را. هر حرف همیشه فقط معادل یک عدد است. بنابراین از روی حروف میتوان به راحتی شماره شخص را گرفت. گوشیهای هوشمند نیز به همین شکل شماره حروفی را تبدیل به عدد میکنند. اینجا را ببینید.

پرسش: اگر من یک شماره حروفی بخرم، وقتی با دیگران تماس میگیرم روی گوشی آنها اسم من به نمایش درمیآید؟

پاسخ: در هیچ جای دنیا چنین سیستمی وجود ندارد. البته میتوان با مخابرات هماهنگی کرد تا هنگام زدن پیامک، نام شما یا شرکت شما روی گوشی طرف مقابل دیده شود، ولی هنگام شمارهگیری در هیچ جای دنیا چنین امکانی وجود ندارد. شماره حروفی روشی برای به خاطر سپردن شماره است. یعنی مثلا شما به جای اینکه به خاطر بسپارید شماره تلفن نشر دانش ایران 53822 است، شماره آن را به صورت KETAB به خاطر میسپارید. این روش در زمانی ابداع شده است که اصلا گوشیها نمایشگر نداشتند و چیزی به نام کالر آی دی وجود نداشت. به این نکته نیز توجه کنید که غالب شرکتها از شماره حروفی برای تماسهای ورودی خود استفاده میکنند و بعید است با آن با کسی تماس بگیرند.

پرسش: پس تفاوت شماره حروفی با شمارههای معمولی چیست؟ چرا باید قیمت آن بالاتر از یک شماره معمولی باشد؟

پاسخ: یک شماره هفت رقمی تلفن همراه میتواند از 0000000 تا 9999999 متغیر باشد. یعنی ده میلیون شماره. از بین این تعداد شماره، فقط یکی از آنها با یک کلمه هفت حرفی مطابقت دارد. مثلا فقط عدد 3277423 با کلمه Farshad مطابقت دارد. فقط عدد 4673464 با کلمه Hoseini مطابقت دارد، فقط عدد 7292634 با کلمه Rayaneh مطابقت دارد. بنابراین بین همه کسانی که نام آنها فرشاد است فقط یک نفر میتواند شمارهاش را به صورت 0912Farshad بیان کند. بین همه شرکتهایی که در زمینه رایانه فعالیت دارند فقط یک شرکت میتواند شمارهاش را به صورت 0912Rayaneh بیان کند. پس ما برای تهیه هر یک از این شمارهها ناچار بودهایم هر قیمتی که مالک خط بخواهد بپردازیم.

مثلا فرض کنید ما با شما تماس بگیریم و از شما بخواهیم شماره شخصیتان را به ما بفروشید (به دلیل اینکه با کلمه خاصی مطابقت دارد یا به هر دلیل دیگر). آیا شما حاضر خواهید بود آن را به قیمت پایین واگذار کنید؟

البته با در نظر گرفتن اینکه شمارههای رند عددی هیچگاه منحصر به فرد نیستند و غالبا با وجود قیمت بالا، باز هم امکان فراموش شدن آنها وجود دارد، در حالی که از هر شماره رند حروفی فقط یکی وجود دارد و فراموش شدن آن نیز تقریبا غیرممکن است، قیمت خطهای رند حروفی در قیاس با شمارههای رند عددی هنوز ناچیز است.

پرسش: با گوشیهای کیبوردی (گوشیهای QWERTY) چگونه میتوان شمارههای حروفی را شمارهگیری کرد؟

آپاسخ: گرفتن شمارههای حروفی با گوشیهای کیبوردی آسانتر از گوشیهای معمولی است. اینجا را ببینید.

برای دیدن نحوه کارکرد هر یک از گوشیهای ذیل در رابطه با شماره تلفنهای حروفی، روی تصویر گوشی مربوطه در ذیل کلیک کنید.

 

 

 

 پرسش: آیا شمارههای حروفی فقط برای شمارههای موبایل همراه اول قابل تهیه است؟

آپاسخ: خیر. شما میتوانید هر شمارهای را اعم از شماره ثابت، همراه اول، ایرانسل، رایتل، و غیره، به جای اینکه با عدد بیان کنید، با حروف بیان کنید. کافی است کلمه مورد نظر را بر روی کاغذ بنویسید و بعد با نگاه کردن به دکمههای شمارهگیر یک گوشی تلفن، معادل عددی هر حرف را زیر آن بنویسید. شمارهای که به دست میآید شمارهای است که شما باید بخرید. اگر خوش شانس باشید و اولین نفری باشید که در مورد آن کلمه بخصوص اقدام میکند، میتوانید آن را برای خودتان بخرید. در غیر این صورت یا باید از موضوع صرف نظر کنید و یا با پرداخت مبلغ بالاتر، خط مورد نظر را از مالک فعلی آن خریداری نمایید.

پرسش:  آیا شماره حروفی با املای فارسی نیز ممکن است؟

آپاسخ: غیرممکن نیست ولی دو مشکل وجود دارد. یکی اینکه حروف فارسی روی گوشیهای موبایل وجود دارد اما روی گوشیهای ثابت خیر. بنابراین اگر شما شماره تلفن خود را با حروف فارسی بیان کنید، طرف مقابل با استفاده از گوشی تلفن ثابت نمیتواند شماره شما را بگیرد. مشکل دوم اینکه حروف فارسی بر روی گوشیهای موبایل نیز استاندارد نیست. یعنی مثلا حرف الف روی بعضی از گوشیهای موبایل روی عدد 2 است و روی بعضیی دیگر از گوشیها روی عدد 3. بنابراین طرف مقابل سردرگم خواهد شد. اما حروف لاتین بر روی همه گوشیهای دنیا اعم از ثابت و موبایل و فکس و غیره به صورت یکسانی چاپ میشود. به این نکته نیز توجه کنید که بیشتر گوشیهای جدید هوشمند، اگر شماره را با حروف لاتین وارد کنید میشناسند اما با حروف فارسی خیر. اینجا را ببینید.

پرسش:  آیا از شماره فعلی من هم اسمی در میآید؟

پاسخ: غیرممکن نیست ولی احتمال آن ضعیف است. حدودا از هر هزار شماره تلفن، یکی با یک اسم معنیدار مطابقت دارد. اولا اگر در شماره شما ارقام صفر یا یک وجود داشته باشد، با نگاه کردن به دکمههای شمارهگیر گوشی تلفن متوجه میشوید که این دو رقم با هیچ حروفی مطابقت ندارند. ثانیا حتی اگر شماره تلفن شما فاقد ارقام صفر و یک باشد ممکن است با یک کلمه بیمعنی مطابقت داشته باشد که در این صورت بیان آن با حروف هیچ فایدهای از نظر قابلیت به خاطر سپاری نخواهد داشت. اگر هم شماره شما با کلمه ای مطابقت پیدا کند که ربطی به شما نداشته باشد، مثلا اسم شما Farshad است اما شماره شما با کلمه Hossein مطابقت دارد، بیان شماره شما با حروف برای شما جالب نیست اما میتوانید آن را به شخصی که نام او حسین است بفروشید. برای اینکه بدانید شماره تلفن شما معادل چه کلماتی ممکن است باشد میتوانید به اینجا (بخش تبدیل شماره به فون واژه) مراجعه کنید.

پرسش:  اگر اسم من کمتر از هفت حرف باشد، چه باید کرد؟

پاسخ: فرض کنید اسم شما مثلا حمید شهری است. شما میتوانید یکی از شمارههای ذیل را خریداری کنید:

0912-HamidSh, 0912-HShahri, 0912-11Hamid, 0912-88Hamid, 0912-1Shahri, 0912-2Shahri, 0912-Hamid20, 0912-Shahri1, 0912-Shahri2, ...

البته در این صورت شماره شما راحتتر از عدد به یاد میماند اما منحصر به فرد نیست. یعنی مثلا افراد مختلف میتوانند شماره های Hamid00 تا Hamid99 و 00Hamid تا 99Hamid را خریداری نمایند.

پرسش:  اگر اسم من بیشتر از هفت حرف داشته باشد، چه باید کرد؟

پاسخ: شما میتوانید شماره تلفن خود را به صورت کامل اعلام کنید. هنگام شمارهگیری فقط هفت حرف اول آن موثر است و گرفتن یا نگرفتن مازاد هفت حرف معمولا تفاوتی ایجاد نمیکند. مثلا فرض کنید نام خانوادگی شما شاهمرادی است. شما میتوانید شماره همراه خود را در کارت ویزیت به صورت زیر جاپ کنید:

0912Shahmor(adi)

حتی اگر مازاد هفت حرف را داخل پرانتز نیز نگذارید اشکالی رخ نمیدهد، زیرا معمولا هنگام شمارهگیری، گرفتن شمارههای مازاد موجب هیچ اشکالی نمیشود.

مثال دوم: فرض کنید شرکت سامسونگ مایل است شماره تلفن ثابت معادل کلمه Samsung را خریداری نماید، اما مخابرات فقط شمارههای ثابت چهار و پنج رقمی یا هشت رقمی واگذار میکند. شرکت مذکور میتواند شماره پنج رقمی معادل پنج حرف اول اسم خود یعنی 72678 را خریداری نماید و در تبلیغات خود شماره را به صورت ذیل چاپ کند:

021-Samsung

هنگام شمارهگیری، با گرفتن پنج رقم اول، ارتباط برقرار میشود و گرفتن یا نگرفتن دو رقم آخر تفاوتی ندارد. 

پرسش:  برای خرید شماره حروفی چه باید کرد؟

پاسخ: برای خرید شماره حروفی ثابت، میتوانید به سایت شرکت مخابرات استان تهران یعنی www.tct.ir بخش فون واژه مراجعه کنید. برای خرید شماره حروفی همراه میتوانید از ما کمک بگیرید یا به یکی از آدرسهای اینترنتی انتهای این صفحه مراجعه کنید.

پرسش:  آیا اگر شماره حروفی بخرم، احتمال اینکه بعدا بتوانم آن را به قیمت بالاتری به فروش برسانم هست؟

پاسخ: قطعا همین طور است. اولا شماره مطابق با هر نامی را که بخرید، هزاران نفر وجود دارد که صاحب نام مورد نظر شما هستند. ثانیا با توجه به اینکه هر سال بیش از یک میلیون نفر به جمعیت کشور افزوده میشود، بنابراین هر سال هزاران نفر به جمعیت افرادی که نام مورد نظر را دارند اضافه میشود، در حالی که خط موجود فقط یک عدد است و هرگز بیشتر نخواهد شد. بنابراین فون واژه کالایی است که هر روز بر میزان تقاضا برای آن افزوده میشود اما عرضه همیشه یکی بیشتر نیست! در نتیجه قطعا هر روز بر قیمت آن افزوده خواهد شد. دقیقا به همین دلیل است که این گونه شمارهها در کشورهای دیگر گاه قیمتی در حد ده میلیون دلار دارند!

پرسش:  وقتی من شماره حروفی داشته باشم، زمانی که با دیگران تماس میگیرم روی گوشی آنها شماره زیبایی به نمایش درنمیآید، اما وقتی با یک شماره رند عددی با دیگران تماس میگیرم، شمارهای چشمگیر روی گوشی طرف مقابل دیده میشود. طرف مقابل که نمیداند شماره من معادل اسم من است و به نظرش یک شماره عادی میآید.

پاسخ: این موضوع درست است. اما شماره حروفی در بیان و در نگارش بسیار شاخصتر و به یاد ماندنیتر است. اگر برای شما مهم است که وقتی با دیگران تماس میگیرید شماره زیبایی روی گوشیشان ببینند، دو خط داشته باشید، یکی که معادل نامتان باشد، و یکی که به لحاظ عددی زیبا باشد. هر بار که میخواهید به کسی شماره بدهید شماره حروفی خود را بدهید، زیرا در بیان و در نگارش زیبایی و تشخص منحصربهفردی دارد؛ و هر وقت خواستید با کسی تماس بگیرید، با شماره رند عددیتان تماس بگیرید چون نمایش آن روی کالرآیدی چشمگیرتر است. مثلا به قسمت تماس با ما در همین وبسایت توجه کنید. موسسه موبایل همنام دو شماره موبایل 0912Telvaje و 09125222234 را دارد و دو شماره ثابت 22Hamrah و 22110000 را.

پرسش:  با توجه به اینکه بیشتر مردم نمیدانند شماره حروفی چیست، داشتن آن چه فایدهای دارد؟

پاسخ: تعداد افرادی که با شماره تلفن حروفی آشنایی دارند به طور تصاعدی افزایش مییابد و به زودی همه مردم با آن آشنا خواهند شد، زیرا اخیرا شرکتهای بسیاری در ایران شماره تلفن حروفی تهیه کردهاند و در تبلیغات خود از آن استفاده میکنند (اینجا را ببینید). بسیاری از اشخاص نیز در ایران شماره تلفن حروفی دارند که طبیعتا ذکر نام آنها در اینجا صحیح نیست. نکته دیگر اینکه شما میتوانید در کارت ویزیت خود، معادل عددی شماره تلفن را داخل پرانتز یا زیر آن بنویسید، مانند موارد ذیل:

 

 

 

موضوع دیگر اینکه اگر صبر کنید تا این موضوع همهگیر شود، در آن زمان دیگر ممکن است با صرف صدها میلیون تومان نیز نتوانید صاحب خط حروفی دلخواهتان شوید.

و نکته آخر: شاید بار نخست، چیزی کمتر از یک دقیقه طول بکشد تا طرف مقابل شماره شما را بفهمد، اما در عوض دیگر هرگز آن را فراموش نخواهد کرد.

پرسش:  بسیاری از افراد دوست ندارند شماره تلفن آنها را مردم به یاد داشته باشند، چون موجب تماسهای زیاد و مزاحمت فراوان خواهد شد.

پاسخ: شماره تلفن حروفی، لازم نیست خط شخصی و خصوصی شما باشد. مثلا یک هنرمند یا ورزشکار معروف ممکن است خط معادل نام خود را بخرد، اما آن را در اختیار مدیر برنامه یا منشی خود قرار دهد. مدیر یک شرکت خصوصی میتواند شماره تلفن حروفی را در اختیار یکی از کارکنان شرکت بگذارد یا روی خط تلفن ثابت شرکت دایورت کند تا فقط در ساعات کاری پاسخ داده شود و در ساعات غیر اداری خط را خاموش کند یا روی پیغامگیر بگذارد.

 

 

 

 

چگونه با گوشیهای کیبوردی شمارههای حروفی را بگیریم

 

 

 

 

 

 

دعوت به همکاری

 

شیاطین سرخ انگلستان

 

 

 

آیفون هم شمارههای حروفی را
می
شناسد

 

سامسونگ گلکسی شمارههای
حروفی را می
شناسد