تماس با ما

پرسشهای متداول

کاربرد شمارههای حروفی

سیمکارتهای موجود

صفحه اصلی

 

 

شمارههای حروفی در اروپا

شماره تلفن حروفی یا فون واژه شماره تلفنی متشکل از ارقام و حروف است که با استفاده از حروف مندرج بر روی دکمههای شماره گیر تلفن شمارهگیری میشود، مانند:

1-800-Flowers, 021-Ketab, ...

فون واژه در آمریکا و کانادا محبوبیت فراگیر دارد و اخیرا در استرالیا نیز رشد سریع و گستردهای داشته است. این روند در حال حاضر در چندین کشور اروپایی نیز به سرعت در حال رشد است.

در اسپانیا، شرکتهایی مانند Grupo Telefonica de Espana (گروه مخابرات استرالیا)، Repsol Butano، شرکت اتومبیل کرایه ING، و Clickair شروع به استفاده از فون واژه کرده اند و در نروژ نیز شرکتهایی مانند ISS ،Forturn، و Shell. در سوئد شرکتهای Hyrbilen ،Skanska، و Choice Hotels به سرعت در این مورد اقدام کردند و در لهستان نیز بانک Nordea بلافاصله اقدام به تهیه فون واژه برای خود نمود.

در آمریکا و کانادا، سالهاست که فون واژه مفهومی بسیار آشنا بوده است و اکثر شرکتهای بزرگ با جدیت از آن استفاده میکنند. در این دو کشور، در اوایل دهه 1980 میلادی، توافق بر سر صفحه کلید استاندارد برای تلفن حاصل شد و بنابراین محل حروف بر روی دکمههای شمارهگیر همه تلفنها یکسان شد. این تصمیم برای رشد استفاده از فون واژه اهمیت حیاتی داشت. به علاوه، رفع انحصار بازار خط تلفن نیز موجب شد که انتخاب شماره تلفن برای کاربران آسانتر شود. در اروپا و دیگر بخشهای جهان، توافق بر سر استانداردسازی صفحه کلید تلفن در سال 2000 میلادی حاصل شد.

در سالهای اخیر، شاید بهترین نمونه فون واژه های موفق، فون واژه استرالیایی 1300HomeLoan باشد. این شماره در پاییز سال 2004 میلادی در یک مزایده به قیمت حدود 250 یورو خریداری شد. در آن زمان فون واژه در استرالیا مفهومی تقریبا ناشناخته بود. در آگوست سال 2007 میلادی، این شماره به مبلغ یک میلیون و دویست هزار دلار استرالیا (تقریبا 750 هزار یورو) فروخته شد، یعنی رشدی به اندازه 3000 برابر ظرف مدت سه سال. پس میتوان گفت که مالک خط سود کرده بود!

در فوریه سال 2008 میلادی در نروژ، موسسه تحقیقاتی Synovate تحقیقی بر روی توانایی مردم در به خاطر سپردن شماره تلفنهای عددی انجام داد. در این تحقیق، شماره تلفنهای بانکهای بزرگ، شرکتهای بیمه بزرگ، شرکتهای بزرگ تلفن همراه، برق، و دیگر خدمات عمومی از تعداد زیادی از مردم سوال شد. حاصل تحقیق آن بود که فقط بین 0 تا 2 درصد مردم پاسخهای صحیح میدادند، حال آنکه شماره تلفنهای مورد سوال مربوط به شرکتهای بسیار معروفی بود که تبلیغات بسیار گستردهای در جهت معرفی خود و اعلام شماره تلفنهای خود به مردم انجام میدادند. حتی در مورد شرکتهایی که تقریبا 50% سهم بازار را در زمینه محصول یا خدمات خود در اختیار داشتند، کمتر از 10% مشتریان همان شرکتها شماره تلفن آن شرکتها را به خاطر داشتند. ناگفته پیداست که جایگاه شماره تلفن این شرکتها در میان مشتریان جدید آنها چگونه است!

در آمریکا، فون واژه ها که به عنوان vanity numbers (شماره تلفنهای تشخص آفرین) شناخته میشوند به صورت بسیار گسترده ای به کار میروند. تحقیقات موسسه Response Marketing Group نشان داده است که:

43% از 500 شرکت برتر آمریکا از فون واژه استفاده میکنند.

55% از شرکتهای برتر بخش خدمات مالی از فون واژه استفاده میکنند.

34% از شرکتهای برتر بخش انرژی از فون واژه استفاده میکنند.

46% از شرکتهای برتر بخش کامپیوتر از فون واژه استفاده میکنند.

30% از شرکتهای برتر بخش بیمه از فون واژه استفاده میکنند.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که شماره تلفنها در آمریکا باید حداقل 7 رقمی باشند و همین امر یافتن فون واژه مناسب را برای شرکتهایی که نام آنها کمتر از 7 حرف دارد دشوار میسازد (در ایران این محدودیت وجود ندارد زیرا شرکت مخابرات ایران امکان واگذاری شماره های 4 و 5 رقمی را نیز ارائه کرده است-مترجم). با این وجود این امر مانع از استفاده گسترده از فون واژه نشده است. تحقیقات نشان داده است که 79% از آگهی های 15 ثانیه ای رادیو در آمریکا با استفاده از فون واژه انجام میشود. دلیل این امر آن است که مطالعات نشان میدهد 58% مردم شماره تلفنی را که به صورت فون واژه باشد فقط پس از یک بار شنیدن آگهی به خاطر میسپارند، در حالی که فقط 8% از شنوندگان، شماره تلفن عددی را که در آگهی شنیدهاند به یاد میآورند.

اخیرا موسسه تحقیقاتی روی مورگان مطالعهای در استرالیا انجام داد که طی آن، در دو آگهی رادیویی و تلویزیونی، در یکی از شماره تلفن عددی و در دیگری از فون واژه استفاده شد؛ دو آگهی بجز در مورد شماره تلفن از هر جهت یکسان بودند. ضریب پاسخ در مورد آگهی حاوی فون واژه تقریبا سه برابر آگهی حاوی شماره عددی بود (دقیقا 290% بالاتر).

در مطالعات انجام شده در آمریکا روشن شده است که شماره تلفنهای 1-800 که حاوی فون واژه هستند در تبلیغات رادیویی در مقایسه با شماره تلفنهای عددی منجر به 14 برابر تماس بیشتر از سوی شنوندگان میشوند. بسیاری از شنوندگان فون واژهای را از رادیویی اتومبیل خود میشنوند و شماره در ذهن آنها میماند تا زمانی که به محل کار یا منزلشان برسند و با آگهیدهنده تماس بگیرند.

دیگر مزیت بزرگ فون واژه خصلت انحصاری آن است. با توجه به اینکه هر فون واژه فقط میتواند در اختیار یک شخص یا شرکت باشد، سرعت عمل یک شرکت در به دست آوردن فون واژه مرتبط با خود موجب چنان برتری خواهد شد که شرکتهای رقیب هرگز قادر به فائق آمدن بر آن نخواهند شد.

استفاده از فون واژه موجب افزایش فروش از طریق تبلیغات دهان به دهان میشود، زیرا مشتریانی که از کار شرکتی راضی باشند با سهولت بیشتری میتوانند روش تماس با آن را برای دیگران بازگو کنند.

استفاده از فون واژه موجب اطمینان بیشتر مشتریان به شرکتها نیز میشود زیرا مردم به شرکتهایی که دسترسی به آنها آسانتر است بیشتر اعتماد میکنند. از دیدگاه مشتری، استفاده از فون واژه اقدامی است برای آسانتر کردن امکان تماس او با شرکت مربوطه. بنابراین مردم چنین شرکتی را مشتریمدارتر تلقی میکنند، و همین موجب افزایش سهم آن شرکت از بازار میشود.

دیگر مزیت استفاده از فون واژه آن است که انتخاب درست آن موجب میشود مردم بلافاصله و بدون نیاز به شنیدن یا خواندن کل متن آگهی، متوجه شوند که نوع محصول یا خدمات شرکت مربوطه چیست. وقتی مشتری به دنبال محصول یا خدمتی خاص میگردد، قطعا در ذهن او، آن محصول یا خدمت بلافاصله با شرکت صاحب فون واژه مورد نظر مرتبط میشود. این امر موجب میشود که مردم به جای اینکه مثلا در اینترنت به دنبال آن محصول یا خدمت بگردند و بنابراین با دهها شرکت رقیب روبرو شوند، از طریق فون واژه ذهن آنها بلافاصله به سوی شرکت صاحب فون واژه هدایت شود.

منبع متن انگلیسی: en.teksnummer.no/referanser

نقل مطلب با ذکر منبع آن (hamnam.ir) بلامانع است.

 

گری هاروی، رئیس هیئت مدیره شرکت هولدینگ هاروی نورمن
 
 
 
 
 
سیمکارتهای موجود
 
کاربرد شمارههای حروفی در ایران و جهان
 
کاربرد شمارههای حروفی در تبلیغات تلویزیونی و محیطی
 
فون واژه در انگلستان

نمونه شرکتهای ایرانی که شماره حروفی دارند

شماره تلفنهای حروفی در آمریکا

شماره تلفنهای حروفی در کانادا

شماره تلفنهای حروفی در استرالیا

شماره تلفنهای حروفی در امارات و ترکیه

پرسشهای متداول

 

 

 

 

 

چگونه با گوشیهای کیبوردی شمارههای حروفی را بگیریم

 

شیاطین سرخ انگلستان